Difference between revisions of "Cup of Harmony 76"
m (→Pots for Main Draw) |
|||
Line 40: | Line 40: | ||
!10 | !10 | ||
|} | |} | ||
− | + | ==Stadiums== | |
− | == | + | {| border="1px" style="text-align: left;" class=wikitable |
− | + | ||
− | + | ||
− | + | ||
− | + | ||
− | == | + | |
− | + | ||
− | + | ||
|- | |- | ||
− | ! | + | ! Stadium |
+ | ! City | ||
+ | ! Capacity | ||
|- | |- | ||
− | | | + | | Eastern Stadium |
+ | | {{flagicon|Banija}} Istria | ||
+ | | style="text-align: center" | 39,000 | ||
|- | |- | ||
− | | | + | | Star Field |
+ | | {{flagicon|Banija}} Herzegovina City | ||
+ | | style="text-align: center" | 70,000 | ||
|- | |- | ||
− | | | + | | Stadium of the Restoration |
+ | | {{flagicon|Banija}} Busumkuma | ||
+ | | style="text-align: center" | 91,835 | ||
|- | |- | ||
− | | | + | | BCEL Stadium |
+ | | {{flagicon|Banija}} Jinja City | ||
+ | | style="text-align: center" | 52,400 | ||
|- | |- | ||
− | | | + | | The Wolf's Den |
+ | | {{flagicon|Banija}} Busembe | ||
+ | | style="text-align: center" | 44,000 | ||
|- | |- | ||
− | | | + | | Electra Stadium |
+ | | {{flagicon|Banija}} Mynda | ||
+ | | style="text-align: center" | 47,000 | ||
|- | |- | ||
− | | Jeruselem (46) || Timuria (59) || Ziwana (77) || The Sarian (96) || Flavovespia (119) || Mkabia (204) | + | | Albert III Stadium |
+ | | {{flagicon|Banija}} Dodoma | ||
+ | | style="text-align: center" | 48,600 | ||
+ | |- | ||
+ | | Hangaza Unified Stadium | ||
+ | | {{flagicon|Banija}} Aissa | ||
+ | | style="text-align: center" | 75,000 | ||
+ | |} | ||
+ | ==Group stage== | ||
+ | ===Draw=== | ||
+ | The 42 teams were allocated to six pots based on the [[KPB rankings]], and drawn into seven groups of six. Banija did not participate as they had qualified for the [[World Cup 84|World Cup finals]]. Participating host nation Xanneria were automatically assigned position A1. | ||
+ | Due to competition regulations based on geographical considerations, Busoga Islands must be drawn into groups E to G, and Appalachia must be drawn into groups A to D. | ||
+ | {| class="wikitable" | ||
+ | |- | ||
+ | ! Pot 1 !! Pot 2 !! Pot 3 !! Pot 4 !! Pot 5 !! Pot 6 | ||
+ | |- | ||
+ | | | ||
+ | {{flag|Xanneria}} (51)<br /> | ||
+ | {{flag|Pasarga}} (28)<br /> | ||
+ | {{flag|Mercedini}} (30)<br /> | ||
+ | {{flag|Brusseldorf}} (38) <br /> | ||
+ | {{flag|Squornshelan Remnant States}} (40) <br /> | ||
+ | {{flag|Kelssek}} (41)<br /> | ||
+ | {{flag|Jeruselem}} (46) | ||
+ | | | ||
+ | {{flag|New Lusitania}} (47)<br /> | ||
+ | {{flag|Hapilopper}} (50)<br /> | ||
+ | {{flag|Savojarna}} (54)<br /> | ||
+ | {{flag|Mattijana}} (55)<br /> | ||
+ | {{flag|Newmanistan}} (57)<br /> | ||
+ | {{flag|Terre Septentrionale}} (58)<br /> | ||
+ | {{flag|Timuria}} (59)<br /> | ||
+ | | | ||
+ | {{flag|Busoga Islands}} (60)<br /> | ||
+ | {{flag|Sajnur}} (61)<br /> | ||
+ | {{flag|Ancherion}} (62)<br /> | ||
+ | {{flag|Filindostan}} (64)<br /> | ||
+ | {{flag|Balqia}} (72)<br /> | ||
+ | {{flag|Poafmersia}} (76)<br /> | ||
+ | {{flag|Ziwana}} (77)<br /> | ||
+ | | | ||
+ | {{flag|Trolleborg}} (81)<br /> | ||
+ | {{flag|Tamgu}} (85)<br /> | ||
+ | {{flag|Schottia}} (90)<br /> | ||
+ | {{flag|Saintland}} (91)<br /> | ||
+ | {{flag|Euran Oceania Territories}} (92)<br /> | ||
+ | {{flag|Geektopia}} (95)<br /> | ||
+ | {{flag|The Sarian}} (96)<br /> | ||
+ | | | ||
+ | {{flag|Kandorith}} (97)<br /> | ||
+ | {{flag|Lisander}} (101)<br /> | ||
+ | {{flag|Squornshelous}} (102)<br /> | ||
+ | {{flag|Bolgano}} (105)<br /> | ||
+ | {{flag|Sarzonia}} (110)<br /> | ||
+ | {{flag|Bears Armed}} (119)<br /> | ||
+ | {{flag|Flavovespia}} (119) <br /> | ||
+ | | | ||
+ | {{flag|TJUN-ia}} (121)<br /> | ||
+ | {{flag|Appalachian Nation}} (129)<br /> | ||
+ | {{flag|Gyatso-kai}} (134)<br /> | ||
+ | {{flag|Hampton Island}} (148)<br /> | ||
+ | {{flag|Razneta}} (154)<br /> | ||
+ | {{flag|Vdara}} (163)<br /> | ||
+ | {{flag|Mkabia}} (204)<br /> | ||
|} | |} | ||
− | + | ===Tiebreakers=== | |
− | + | Group stage standings will be determined by the following procedure: | |
− | + | # Standings points | |
− | + | # Head-to-head record | |
− | + | # Overall goal difference | |
− | == | + | |
− | + | ||
− | # Head- | + | |
− | # Overall | + | |
# Wins | # Wins | ||
− | # Goals | + | # Goals for |
− | # Coin | + | # Coin flip |
==External links== | ==External links== | ||
− | *[https://forum.nationstates.net/viewtopic.php?f=7&t=479512 Everything | + | *[https://forum.nationstates.net/viewtopic.php?f=7&t=479512 Everything Thread] |
[[Category:Cup of Harmony]] | [[Category:Cup of Harmony]] |
Revision as of 14:04, 13 January 2020
Cup of Harmony 76 | |
---|---|
Teams | 42 |
Hosts | Banija Xanneria |
Champions | |
Second | |
Third | |
Affiliated tournaments | World Cup 84 Baptism of Fire 71 |
Cup of Harmony 76 is an international football tournament that will be held in Banija and Xanneria.
Host selection
There was only main host bid by Xanneria and Banija.
Bid | Votes |
---|---|
Banija and Xanneria | 9 |
Re-open bids | 1 |
Total | 10 |
Stadiums
Group stage
Draw
The 42 teams were allocated to six pots based on the KPB rankings, and drawn into seven groups of six. Banija did not participate as they had qualified for the World Cup finals. Participating host nation Xanneria were automatically assigned position A1. Due to competition regulations based on geographical considerations, Busoga Islands must be drawn into groups E to G, and Appalachia must be drawn into groups A to D.
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 | Pot 5 | Pot 6 |
---|---|---|---|---|---|
Xanneria (51) |
New Lusitania (47) |
Busoga Islands (60) |
Trolleborg (81) |
Kandorith (97) |
TJUN-ia (121) |
Tiebreakers
Group stage standings will be determined by the following procedure:
- Standings points
- Head-to-head record
- Overall goal difference
- Wins
- Goals for
- Coin flip