World Cup 56 was held in the western Atlantian Oceanian nations of Sorthern Northland and Valanora, the first time that the tournament had been held in Sorthern Northland and the fourth World Cup to have been hosted in Valanora. Sorthern Northland, who went into the tournament as defending champions - the second consecutive World Cup where one of the co-hosts had won the previous tournament - defended their title with an extra-time defeat of The Holy Empire.
Qualifying Stage
The 162 registered teams were split into twenty groups, playing a double round-robin format. The winners of each group automatically received entry to the World Cup group stage. The group runners-up were matched against each other, with the ten winners qualifying for the group stage. Teams are listed in order of finish; qualifiers are bolded.
#
|
Group 1
|
Group 2
|
Group 3
|
Group 4
|
Group 5
|
Group 6
|
Group 7
|
Group 8
|
Group 9
|
Group 10
|
1
|
Aguazul
|
Starblaydia
|
Q.P. el Mono Ara
|
Babbage Islands
|
Pasarga
|
The Holy Empire
|
The Archregimancy
|
Delaclava
|
Bears Armed
|
Cosumar
|
2
|
Osarius
|
Andossa Se Mitrin Vega
|
Mytannion
|
Sarzonia
|
Bostopia
|
Pays de Horreur
|
Polar Islandstates
|
Valladares
|
Akbarabad
|
North Chicanan
|
3
|
Ko-oren
|
Bergnovinaia
|
Newmanistan
|
Cabric
|
Stachland
|
Taeshan
|
Kagdazka and Pazhujebu
|
Ocel0t
|
The Kangaroo Republic
|
P. Awesome Persons
|
4
|
Darmen
|
Whirl Islands
|
Old Havansk
|
Calmerica
|
Quakmybush
|
Bisgea
|
Astograth
|
Meguroko
|
Utmost Upright
|
Carpathia & Ruthenia
|
5
|
Bazalonia
|
Antoletia
|
Kalumba
|
The FSSO
|
Rebel Slaves
|
Bettia
|
Wolfmanne
|
The Yorozuya
|
Abcdefghijklmnoprqrstuk
|
Hockey Canada
|
6
|
Tynelia
|
Lycrabon
|
Carasatoga
|
Yankees 123
|
Okunion
|
Iglesian Archipelago
|
Errinundera
|
Sargossa
|
Milchama
|
Italian Mafias
|
7
|
Northern Bettia
|
Princess Beatrice Is.
|
Lesser Cotswalds
|
Ockkorlond
|
Honourable Angels
|
New Palmouth
|
Bleak Rock
|
Mangolana
|
Nzyghistan
|
Florinthaus
|
8
|
Sneaky Nuts
|
Sickles and Hammers
|
Logria
|
Beaverriver
|
Arnett Mead
|
Cyborg Holland
|
VANTELIRA
|
Alexanderburn
|
Peisandros
|
Oiseaui
|
#
|
Group 11
|
Group 12
|
Group 13
|
Group 14
|
Group 15
|
Group 16
|
Group 17
|
Group 18
|
Group 19
|
Group 20
|
1
|
Krytenia
|
Albundania
|
Qazox
|
Dorian and Sonya
|
Sarzoclava
|
Cassadaigua
|
Kazzoria
|
Chetkosk
|
Jeruselem
|
Jeru FC
|
2
|
Landau Institute
|
Cotdelapoms
|
Khytenna
|
Erathore
|
Churchma
|
Al-Mumtaz
|
Novikov
|
Tretskivucia
|
Virabia
|
Orlkjestad
|
3
|
Saugeais
|
Sarrbia
|
Allamunnic States
|
Silver Beach
|
Kulverint
|
Fellow Citizens
|
Cafundéu
|
Southern Cynocephali
|
Cheergirls
|
Capivara Group
|
4
|
Stuffed Taxidermists
|
Seleucius
|
Civil Citizenry
|
Kernansquillec
|
Swartaz
|
Jimmer Fredette
|
Bisim
|
Eastfield Lodge
|
Scrap Brain Zone
|
Hemas
|
5
|
The Kiaser Colonies
|
Unitopolis
|
Armorgames
|
Altimarus
|
Octinstine
|
Ketharnia
|
Catmeowland
|
Legalese
|
Mantwenic
|
Cbngggfv
|
6
|
West Guiana
|
Rent is 3 Damn High
|
Autobotious
|
Nicole Riche
|
Nitrome Island
|
Sibirsky
|
Invisible Wabbits
|
Arkinesia
|
Royalsoldiers
|
Matting
|
7
|
Rhodesiah
|
Branta Island
|
Greater Cotswalds
|
Chenkorya
|
Nothan
|
Oakow and Norkyrin
|
Khabarovsk Krai
|
Savski Venac
|
Licienta
|
Western cuba
|
8
|
Jedi8246
|
Burty Royals
|
Boico
|
Septentrionia
|
Ma Raque
|
Camerania
|
Michael VII
|
Coffee Cakes
|
Nordstaaten
|
Fixolia
|
List of Qualified Teams
The following 32 teams, shown with final pre-tournament rankings, qualified for the final tournament. The two host nations received automatic berths.
- Aguazul (6)
- Andossa Se Mitrin Vega (21)
- The Archregimancy (9)
- The Babbage Islands (1)
- Bears Armed (5)
- Bostopia (18)
- Cassadaigua (7)
- Chetkosk (82)
|
- Churchma (51)
- Cosumar (16)
- Cotdelapoms (30)
- Delaclava (14)
- Dorian and Sonya (11)
- The Holy Empire (3)
- Jeru FC (8)
- Jeruselem (25)
|
- Kazzoria (35)
- Krytenia (13)
- Mytannion (43)
- North Chicanan (45)
- Pasarga (23)
- Pays de Horreur (44)
- Polar Islandstates (48)
- Qazox (19)
|
- Queer Poco el Mono Ara (15)
- Sarrbia (60)
- Sarzoclava (64)
- Sorthern Northland (10)
- Starblaydia (12)
- Valanora (2)
- Valladares (31)
- Virabia (50)
Group Stage
Group A
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Valanora |
3 |
3 |
0 |
0 |
16 |
0 |
+16 |
9
|
Krytenia |
3 |
2 |
0 |
1 |
7 |
6 |
+1 |
6
|
Valladares |
3 |
0 |
1 |
2 |
2 |
9 |
-7 |
1
|
Sarrbia |
3 |
0 |
1 |
2 |
2 |
12 |
-10 |
1
|
Game Scores
|
|
|
Valladares |
1 - 2 |
Krytenia
|
Valanora |
6 - 0 |
Sarrbia
|
Sarrbia |
1 - 1 |
Valladares
|
Valanora |
4 - 0 |
Krytenia
|
Valladares |
0 - 6 |
Valanora
|
Sarrbia |
1 - 5 |
Krytenia
|
Group B
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Cotdelapoms |
3 |
2 |
0 |
1 |
8 |
9 |
-1 |
6
|
Aguazul |
3 |
1 |
1 |
1 |
7 |
4 |
+3 |
4
|
Dorian and Sonya |
3 |
1 |
1 |
1 |
9 |
7 |
+2 |
4
|
Virabia |
3 |
1 |
0 |
2 |
5 |
9 |
-4 |
3
|
Game Scores
|
|
|
Virabia |
4 - 2 |
Dorian and Sonya
|
Aguazul |
2 - 3 |
Cotdelapoms
|
Cotdelapoms |
3 - 1 |
Virabia
|
Aguazul |
1 - 1 |
Dorian and Sonya
|
Virabia |
0 - 4 |
Aguazul
|
Cotdelapoms |
2 - 6 |
Dorian and Sonya
|
Group C
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
The Holy Empire |
3 |
3 |
0 |
0 |
8 |
2 |
+6 |
9
|
Kazzoria |
3 |
1 |
0 |
2 |
4 |
5 |
-1 |
3
|
Starblaydia |
3 |
1 |
0 |
2 |
6 |
7 |
-1 |
3
|
Churchma |
3 |
1 |
0 |
2 |
2 |
6 |
-4 |
3
|
Game Scores
|
|
|
The Holy Empire |
1 - 0 |
Churchma
|
Starblaydia |
0 - 3 |
Kazzoria
|
Kazzoria |
1 - 3 |
The Holy Empire
|
Starblaydia |
5 - 0 |
Churchma
|
The Holy Empire |
4 - 1 |
Starblaydia
|
Kazzoria |
0 - 2 |
Churchma
|
Group D
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Mytannion |
3 |
2 |
1 |
0 |
7 |
5 |
+2 |
7
|
Queer Poco el Mono Ara |
3 |
1 |
1 |
1 |
8 |
6 |
+2 |
4
|
North Chicanan |
3 |
1 |
0 |
2 |
3 |
4 |
-1 |
3
|
Pasarga |
3 |
1 |
0 |
2 |
3 |
6 |
-3 |
3
|
Game Scores
|
|
|
Queer Poco el Mono Ara |
4 - 1 |
Pasarga
|
Mytannion |
2 - 1 |
North Chicanan
|
North Chicanan |
2 - 1 |
Queer Poco el Mono Ara
|
Mytannion |
2 - 1 |
Pasarga
|
Queer Poco el Mono Ara |
3 - 3 |
Mytannion
|
North Chicanan |
0 - 1 |
Pasarga
|
Group E
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
The Babbage Islands |
3 |
2 |
0 |
1 |
3 |
3 |
0 |
6
|
Polar Islandstates |
3 |
1 |
1 |
1 |
6 |
3 |
+3 |
4
|
The Archregimancy |
3 |
1 |
1 |
1 |
5 |
3 |
+2 |
4
|
Bostopia |
3 |
1 |
0 |
2 |
3 |
8 |
-5 |
3
|
Game Scores
|
|
|
The Babbage Islands |
0 - 2 |
Bostopia
|
Polar Islandstates |
1 - 1 |
The Archregimancy
|
The Archregimancy |
1 - 2 |
The Babbage Islands
|
Polar Islandstates |
5 - 1 |
Bostopia
|
The Babbage Islands |
1 - 0 |
Polar Islandstates
|
The Archregimancy |
3 - 0 |
Bostopia
|
Group F
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Jeru FC |
3 |
2 |
0 |
1 |
4 |
3 |
+1 |
6
|
Cassadaigua |
3 |
1 |
1 |
1 |
4 |
4 |
0 |
4
|
Jeruselem |
3 |
1 |
1 |
1 |
4 |
4 |
0 |
4
|
Pays de Horreur |
3 |
0 |
2 |
1 |
3 |
4 |
-1 |
2
|
Game Scores
|
|
|
Pays de Horreur |
1 - 1 |
Jeruselem
|
Cassadaigua |
0 - 2 |
Jeru FC
|
Jeru FC |
1 - 0 |
Pays de Horreur
|
Cassadaigua |
2 - 0 |
Jeruselem
|
Pays de Horreur |
2 - 2 |
Cassadaigua
|
Jeru FC |
1 - 3 |
Jeruselem
|
Group G
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Bears Armed |
3 |
3 |
0 |
0 |
14 |
1 |
+13 |
9
|
Cosumar |
3 |
2 |
0 |
1 |
3 |
6 |
-3 |
6
|
Andossa Se Mitrin Vega |
3 |
1 |
0 |
2 |
5 |
7 |
-2 |
6
|
Chetkosk |
3 |
0 |
0 |
3 |
2 |
10 |
-8 |
0
|
Game Scores
|
|
|
Bears Armed |
3 - 1 |
Chetkosk
|
Cosumar |
1 - 0 |
Andossa Se Mitrin Vega
|
Andossa Se Mitrin Vega |
0 - 5 |
Bears Armed
|
Cosumar |
2 - 0 |
Chetkosk
|
Bears Armed |
6 - 0 |
Cosumar
|
Andossa Se Mitrin Vega |
5 - 1 |
Chetkosk
|
Group H
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Sorthern Northland |
3 |
3 |
0 |
0 |
11 |
2 |
+9 |
9
|
Delaclava |
3 |
1 |
1 |
1 |
4 |
7 |
-3 |
4
|
Qazox |
3 |
1 |
0 |
2 |
6 |
5 |
+1 |
3
|
Sarzoclava |
3 |
0 |
1 |
2 |
2 |
9 |
-7 |
1
|
Game Scores
|
|
|
Sarzoclava |
0 - 4 |
Sorthern Northland
|
Delaclava |
2 - 1 |
Qazox
|
Qazox |
4 - 1 |
Sarzoclava
|
Delaclava |
1 - 5 |
Sorthern Northland
|
Sarzoclava |
1 - 1 |
Delaclava
|
Qazox |
1 - 2 |
Sorthern Northland
|
Knockout Stage
|
Second Round
|
|
Quarterfinals
|
|
Semifinals
|
|
Championship
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Valanora
|
1
|
|
|
Aguazul
|
2
|
|
|
|
Aguazul
|
3
|
|
|
|
|
|
Kazzoria
|
0
|
|
|
Mytannion
|
0
|
|
|
Kazzoria
|
2
|
|
|
|
|
Aguazul (1 pen.)
|
1(1)
|
|
|
|
|
|
The Holy Empire (2 pen.)
|
1(1)
|
|
|
Cotdelapoms
|
0
|
|
|
|
Krytenia
|
1
|
|
|
|
Krytenia
|
2
|
|
|
|
|
The Holy Empire
|
6
|
|
|
The Holy Empire
|
1
|
|
|
Queer Poco el Mono Ara
|
0
|
|
|
|
|
The Holy Empire
|
1(1)
|
|
|
|
|
|
Sorthern Northland
|
1(2)
|
|
The Babbage Islands
|
1
|
|
|
|
Cassadaigua
|
0
|
|
|
|
The Babbage Islands
|
4
|
|
|
|
|
Sorthern Northland
|
7
|
|
|
Sorthern Northland
|
4
|
|
|
Cosumar
|
2
|
|
|
|
|
Sorthern Northland
|
4
|
|
|
|
|
Polar Islandstates
|
1
|
|
|
Jeru FC
|
1
|
|
|
|
Polar Islandstates
|
1(2)
|
|
|
|
Polar Islandstates(3 pen.)
|
0(1)
|
|
|
|
|
Bears Armed (2 pen.)
|
0(1)
|
|
|
Bears Armed
|
2
|
|
|
Delaclava
|
0
|
|
|
|
Third place
|
|
|
|
|
|
|
|
|