World Cup of Hockey

From NSWiki
Jump to: navigation, search

The World Cup of Hockey is an international ice hockey tournament. It is regarded as the successor tournament to the Aglukark-Cherry Cup, which had lasted for 20 editions before becoming defunct.

Results

Winner 2nd 3rd Host(s)
1 Quakmybush Valanora Bedistan
2 Bazalonia Squornshelous Valanora Quakmybush
3 Quakmybush Az-cz Milchama Oliverry
4 Qazox Oliverry Bazalonia Kelssek
5 Prux Bazalonia Kelssek Kelssek
6 Qazox Kose and the Turkomans Valanora Septentrionia
7 Valanora Qazox Taeshan Qazox
8 Valanora Cassadaigua Kelssek Valanora
9 Plutoni Prux Kelssek Septentrionia
10 Plutoni Sarzonia Qazox Newmanistan
11 Cassadaigua Dancougar Sarzonia Quintessence of Dust
12 Plutoni Toyur Cassadaigua Quintessence of Dust
13 Toyur Kelssek Plutoni Kelssek
14 Kelssek Plutoni Gyatso-kai Qazox
15 Plutoni Qazox Gyatso-kai Cotdelapoms
16 Plutoni Mohawk Clans Plutoni
17 Valanora Plutoni Gyatso-kai Valanora
18 Cotdelapoms Polar Islandstates Gyatso-kai Yesopalitha
19 Birolika Plutoni Kelssek Michael VII
20 Havl Qazox Mapletish Kelssek
21 Havl Gyatso-kai Mapletish Equestrian States
22 Havl Mapletish Royal Kingdom of Quebec Northern Sunrise Islands
Sicoutimont
23 Gyatso-kai Havl Cassadaigua Saintland
24 Gregoryisgodistan Royal Kingdom of Quebec Valanora The Royal Barangay
25 Havl Gregoryisgodistan Royal Kingdom of Quebec Vaugania
Royal Kingdom of Quebec
26 Royal Kingdom of Quebec Gyatso-kai Valanora Royal Kingdom of Quebec
27 Gregoryisgodistan Esparmuran Equestrian States Gregoryisgodistan
Ko-oren
28 Valanora Zenic Elejamie Valanora
29 Elejamie Gregoryisgodistan Valanora Royal Kingdom of Quebec
30 Valanora Elejamie Royal Kingdom of Quebec Norrehavn
31 Elejamie Valanora Ficiscia Hannasea
32 Valanora Elejamie Novaya Zemlya Valanora
33 Cosumar Royal Kingdom of Quebec Anthor Anthor
34 Vilita and Turori Savojarna Novaya Zemlya Savojarna
35 Elejamie Abanhfleft Vilita and Turori Free Republics
36 Anthor Alpine Union Neu Engollen Anthor
37 Neu Engollen Mercedini Elejamie Equestrian States
† No bronze medal match held.

Most successful teams

Team Titles Runners-up Third place
 Valanora 6 (7, 8, 17, 28, 30, 32) 2 (1, 31) 5 (2, 6, 24, 26, 29)
Ex-nation Plutoni 5 (9, 10, 12, 15 ,16) 3 (14, 17, 19) 1 (13)
Ex-nation Havl 4 (20, 21, 22, 25) 1 (23) 0
Elejamie Elejamie 3 (29, 31, 35) 2 (30, 32) 1 (28)
Ex-nation Qazox 2 (4, 5) 3 (7, 15, 20) 1 (10)
 Gregoryisgodistan 2 (24, 27) 2 (25, 29) 0
 Quakmybush 2 (1, 3) 0 0