World Cup 81 was an international football tournament held in Banija and Free Republics. 192 teams entered the qualifying stage, with 30 teams joining the two host nations in the finals. Vilita won their fourth World Cup title after defeating South Covello 1-0 in the final.
Host selection
Both host bids proposed a qualifying group format of 15 groups with the top two teams of each group advancing. The only significant rules difference was that Baker Park and Cassadaigua proposed head-to-head record as the first tiebreaker for a tie in the standings while Pasarga and Mriin proposed goal difference.
Teams
Thirty teams qualified for the World Cup from the 192 teams entering the qualifying phase. The two co-hosts qualified automatically.
Qualification
Group A
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Banija |
3 |
2 |
0 |
1 |
6 |
5 |
1 |
6
|
Darmen |
3 |
1 |
1 |
1 |
5 |
5 |
0 |
4
|
Pasarga |
3 |
1 |
1 |
1 |
8 |
8 |
0 |
4
|
Apox |
3 |
0 |
2 |
1 |
5 |
6 |
-1 |
2
|
Darmen v Banija
Darmen
|
1-2
|
Banija
|
|
|
|
Stadium of the Restoration, Busukuma
|
Pasarga v Apox
Pasarga
|
3-3
|
Apox
|
|
|
|
Stadium of the Restoration, Busukuma
|
Banija v Apox
Banija
|
2-1
|
Apox
|
|
|
|
Hangaza Unified Stadium, Aissa
|
Darmen v Pasarga
Darmen
|
3-2
|
Pasarga
|
|
|
|
Hangaza Unified Stadium, Aissa
|
Group B
Mercedini v Turori
Mercedini
|
2-4
|
Turori
|
|
|
|
Star Field, Herzegovina City
|
Nephara v Nova Anglicana
Nephara
|
3-1
|
Nova Anglicana
|
|
|
|
Star Field, Herzegovina City
|
Nephara v Turori
Nephara
|
1-0
|
Turori
|
|
|
|
Hangaza Unified Stadium, Aissa
|
Group C
Ethane v Sargossa
Ethane
|
4-3
|
Sargossa
|
|
|
|
Kabonero III Field, Istria
|
Farfadillis v Eshan
Farfadillis
|
3-2
|
Eshan
|
|
|
|
Kabonero III Field, Istria
|
Group D
Cassadaigua v Vilita
Cassadaigua
|
3-2
|
Vilita
|
|
|
|
Star Field, Herzegovina City
|
Qasden v Valanora
Qasden
|
2-3
|
Valanora
|
|
|
|
Kabonero III Field, Istria
|
Group E
Free Republics v Equestrian States
Free Republics
|
1-2
|
Equestrian States
|
|
|
|
Gem of the Oceans Stadium, Republica
|
Equestrian States v Saltstead
Equestrian States
|
1-2
|
Saltstead
|
|
|
|
Bank of Acedonia Stadium, Gontamo
|
Group F
The Holy Empire v Ko-oren
The Holy Empire
|
0-0
|
Ko-oren
|
|
|
|
Coliseum of the Crucifixion, Los Martires
|
Starblaydia v Barunia
Starblaydia
|
1-4
|
Barunia
|
|
|
|
Trudeau Firearms Stadium, Shottsburg
|
Starblaydia v Ko-oren
Starblaydia
|
1-2
|
Ko-oren
|
|
|
|
Dr. Spice Warrior Stadium, Sherlock
|
Barunia v The Holy Empire
Barunia
|
3-2
|
The Holy Empire
|
|
|
|
Digital Arts Stadium, Mortonsville
|
Group G
Audioslavia v South Covello
Audioslavia
|
0-0
|
South Covello
|
|
|
|
Church of Technicology Stadium, Tarita
|
Eura v Kita-Hinode
Eura
|
1-0
|
Kita-Hinode
|
|
|
|
Armed Forces Stadium, Peroxia
|
South Covello v Kita-Hinode
South Covello
|
1-0
|
Kita-Hinode
|
|
|
|
Happy Valley Stadium, Republic College
|
Audioslavia v Eura
Audioslavia
|
1-1
|
Eura
|
|
|
|
Alex Tomlinson Memorial Stadium, Barkersville
|
Group H
Brenecia v Baker Park
Brenecia
|
1-1
|
Baker Park
|
|
|
|
Nail Frolov Colosseum, Santangiago
|
Mriin v Baker Park
Mriin
|
0-1
|
Baker Park
|
|
|
|
War Memorial Stadium, Army Academy
|
Cosumar v Brenecia
Cosumar
|
2-4
|
Brenecia
|
|
|
|
Admiral Theriault Stadium, Tonopsolis
|
Brenecia v Mriin
Brenecia
|
3-1
|
Mriin
|
|
|
|
Fassbinder Tobacco Stadium, Vexington
|
Baker Park v Cosumar
Baker Park
|
1-2
|
Cosumar
|
|
|
|
O'Reilly Coliseum of Greatness, Elephant
|
Knockout rounds
Bracket
- Due to differences in national calendars, all dates are OOC unless otherwise noted.
Round of 16
Quarter-finals
Semi-finals
Farfadillis v Eura
Farfadillis
|
5-2
|
Eura
|
- rue Cazade 15'
- Holsteiner 37'
- Êns 52', 80', 90+3'
|
|
- Armstrong 22'
- Roberts 45+4'
|
Five Star Mobile Stadium, Brattleboro
|
Third place playoff
Final
External links