46 World CupTournament details |
---|
Host country |
Ad'ihan and Kelssek |
---|
Teams |
32 (from 90 entrants) |
---|
Final positions |
---|
Champions |
Dancougar |
---|
Runners-up |
Daehanjeiguk |
---|
Third place |
Septentrionia |
---|
Fourth place |
The Holy Empire |
---|
|
World Cup 46 was an international men's association football tournament co-hosted in Ad'ihan and Kelssek. In one of the highest-scoring finals in history, Dancougar won its first World Cup title at Stade Outineau.
Qualifying
#
|
Group 1
|
Group 2
|
Group 3
|
Group 4
|
Group 5
|
Group 6
|
Group 7
|
Group 8
|
Group 9
|
Group 10
|
1
|
Bostopia
|
Starblaydia
|
Sorthern Northland
|
Prux
|
The Archregimancy
|
Cafundéu
|
Gordon Bay City
|
Valanora
|
Candelaria And Marquez
|
The Macabees
|
2
|
Septentrionia
|
Qazox
|
Peisandros
|
Kura-Pelland
|
Taeshan
|
Kosovoe
|
Cassadaigua
|
Rennidan
|
Jasi'yun
|
Newmanistan
|
3
|
Greal
|
Dariusville
|
Somehwereistonia
|
Arroza
|
Nethertopia
|
Akbarabad
|
Jeruselem
|
Colbourne
|
Achtervolging
|
Yafor 2
|
4
|
Chutnusak
|
Rymeria
|
Edward City
|
Nong Nang Ning
|
Hypocria
|
Norwellia
|
Milchama
|
Bushdome
|
Urna Eletrônica
|
The McLaughlin Islands
|
5
|
Italia Orientale
|
Yelda
|
Golgothastan
|
Lecland
|
Swartaz
|
Phillips Island
|
West Newmanistan
|
Astholm
|
Pasarga
|
Steroga
|
6
|
Iglesian Archipelago
|
Dave Campbell
|
Australiazia
|
Wessia
|
Tyrrin
|
Panuul
|
The Islands of Qutar
|
North Wiedna
|
Rejistania
|
Banten States
|
#
|
Group 11
|
Group 12
|
Group 13
|
Group 14
|
Group 15
|
1
|
Vephrall
|
Daehanjeiguk
|
Sarzonia
|
Bears Armed
|
Capitalizt SLANI
|
2
|
Lovisa
|
Jeru FC
|
The Holy Empire
|
Dancougar
|
Bazalonia
|
3
|
Allemenschen
|
Quintessence of Dust
|
Krytenia
|
Silexhera
|
Secristan
|
4
|
West Zirconia
|
Kagdazka
|
Logria
|
Landau Institute
|
Quakmybush
|
5
|
O Ale Ale
|
The Bear Islands
|
Terra Anatidae
|
Liventia
|
Opereta
|
6
|
Carpathia and Ruthenia
|
Threetime
|
Algal States
|
Stargate Centurion
|
Lemetel
|
Group stage
Group A
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Ad'ihan |
3 |
2 |
1 |
0 |
9 |
5 |
+4 |
7
|
Daehanjeiguk |
3 |
2 |
0 |
1 |
9 |
6 |
+3 |
6
|
Newmanistan |
3 |
1 |
0 |
2 |
1 |
5 |
-4 |
3
|
Jeru FC |
3 |
0 |
1 |
2 |
4 |
7 |
-3 |
1
|
|
|
|
Ad'ihan |
3 – 0 |
Newmanistan
|
Daehanjeiguk |
4 – 2 |
Jeru FC
|
Newmanistan |
1 – 0 |
Jeru FC
|
Ad'ihan |
4 – 3 |
Daehanjeiguk
|
Daehanjeiguk |
2 – 0 |
Newmanistan
|
Jeru FC |
2 – 2 |
Ad'ihan
|
Group B
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Starblaydia |
3 |
3 |
0 |
0 |
5 |
1 |
+4 |
9
|
Prux |
3 |
1 |
1 |
1 |
7 |
4 |
+3 |
4
|
Kura-Pelland |
3 |
1 |
1 |
1 |
9 |
7 |
+2 |
4
|
Peisandros |
3 |
0 |
0 |
3 |
5 |
14 |
-9 |
0
|
|
|
|
Starblaydia |
1 – 0 |
Prux
|
Kura-Pelland |
7 – 3 |
Peisandros
|
Prux |
6 – 2 |
Peisandros
|
Starblaydia |
3 - 1 |
Kura-Pelland
|
Kura-Pelland |
1 – 1 |
Prux
|
Peisandros |
0 – 1 |
Starblaydia
|
Group C
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Valanora |
3 |
2 |
1 |
0 |
8 |
4 |
+4 |
7
|
Kosovoe |
3 |
2 |
0 |
1 |
3 |
3 |
0 |
6
|
Qazox |
3 |
1 |
0 |
2 |
5 |
7 |
-2 |
3
|
Vephrall |
3 |
0 |
1 |
2 |
2 |
4 |
-2 |
1
|
|
|
|
Valanora |
3 – 0 |
Kosovoe
|
Vephrall |
1 – 2 |
Qazox
|
Kosovoe |
2 – 0 |
Qazox
|
Valanora |
1 – 1 |
Vephrall
|
Vephrall |
0 – 1 |
Kosovoe
|
Qazox |
3 – 4 |
Valanora
|
Group D
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
The Archregimancy |
3 |
3 |
0 |
0 |
4 |
0 |
+4 |
9
|
The Holy Empire |
3 |
0 |
1 |
5 |
5 |
1 |
+4 |
6
|
Taeshan |
3 |
0 |
1 |
2 |
1 |
3 |
-2 |
1
|
Bazalonia |
3 |
0 |
1 |
2 |
1 |
7 |
-6 |
1
|
|
|
|
The Holy Empire |
4 – 0 |
Bazalonia
|
The Archregimancy |
1 – 0 |
Taeshan
|
Bazalonia |
1 – 1 |
Taeshan
|
The Holy Empire |
0 – 1 |
The Archregimancy
|
The Archregimancy |
2 – 0 |
Bazalonia
|
Taeshan |
0 – 1 |
The Holy Empire
|
Group E
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Kelssek |
3 |
2 |
1 |
0 |
3 |
1 |
+2 |
7
|
Septentrionia |
3 |
1 |
1 |
1 |
5 |
4 |
+1 |
4
|
Gordon Bay City |
3 |
1 |
0 |
2 |
3 |
4 |
-1 |
3
|
Jasī'yūn |
3 |
0 |
1 |
2 |
1 |
7 |
-6 |
1
|
|
|
|
Kelssek |
1 – 0 |
Gordon Bay City
|
Jasī'yūn |
1 – 3 |
Septentrionia
|
Gordon Bay City |
3 – 2 |
Septentrionia
|
Kelssek |
2 – 1 |
Jasī'yūn
|
Jasī'yūn |
1 – 0 |
Gordon Bay City
|
Septentrionia |
0 – 0 |
Kelssek
|
Group F
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Cafundéu |
3 |
2 |
1 |
0 |
8 |
4 |
+4 |
7
|
Capitalizt SLANI |
3 |
2 |
0 |
1 |
6 |
6 |
0 |
6
|
Lovisa |
3 |
1 |
1 |
1 |
4 |
4 |
0 |
4
|
The Macabees |
3 |
0 |
0 |
3 |
2 |
6 |
-4 |
0
|
|
|
|
Cafundéu |
1 – 1 |
Lovisa
|
Capitalizt SLANI |
2 - 0 |
The Macabees
|
Lovisa |
2 – 1 |
The Macabees
|
Cafundéu |
5 – 2 |
Capitalizt SLANI
|
Capitalizt SLANI |
2 – 1 |
Lovisa
|
The Macabees |
1 – 2 |
Cafundéu
|
Group G
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Sorthern Northland |
3 |
2 |
1 |
0 |
8 |
3 |
+5 |
7
|
Bostopia |
3 |
2 |
1 |
0 |
6 |
3 |
+3 |
7
|
Cassadaigua |
3 |
0 |
1 |
2 |
2 |
4 |
-2 |
1
|
Bears Armed |
3 |
0 |
1 |
2 |
2 |
8 |
-6 |
1
|
|
|
|
Bostopia |
4 – 2 |
Bears Armed
|
Sorthern Northland |
3 - 2 |
Cassadaigua
|
Bears Armed |
0 – 0 |
Cassadaigua
|
Bostopia |
1 – 1 |
Sorthern Northland
|
Sorthern Northland |
4 – 0 |
Bears Armed
|
Cassadaigua |
0 – 1 |
Bostopia
|
Group H
Team
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Candelaria And Marquez |
3 |
3 |
0 |
0 |
7 |
3 |
+4 |
9
|
Dancougar |
3 |
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
0 |
4
|
Sarzonia |
3 |
0 |
1 |
2 |
2 |
3 |
-1 |
1
|
Bears Armed |
3 |
0 |
1 |
2 |
2 |
8 |
-6 |
1
|
|
|
|
Candelaria And Marquez |
3 – 1 |
Rennidan
|
Dancougar |
1 - 0 |
Sarzonia
|
Rennidan |
0 – 1 |
Sarzonia
|
Candelaria And Marquez |
2 – 1 |
Dancougar
|
Dancougar |
0 – 0 |
Rennidan
|
Sarzonia |
1 – 2 |
Candelaria And Marquez
|
Knockout rounds
|
Second Round
|
|
Quarterfinals
|
|
Semifinals
|
|
Final
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kelssek
|
1
|
|
|
Dancougar
|
2
|
|
|
|
Dancougar
|
3
|
|
|
|
|
|
Cafundéu
|
1
|
|
|
Cafundéu (aet)
|
2 (3)
|
|
|
Bostopia
|
2 (2)
|
|
|
|
|
Dancougar
|
3
|
|
|
|
|
|
Septentrionia
|
2
|
|
|
Sorthern Northland
|
2
|
|
|
|
Capitalizt SLANI
|
0
|
|
|
|
Sorthern Northland
|
0
|
|
|
|
|
Septentrionia
|
1
|
|
|
Candelaria And Marquez
|
0 (1)
|
|
|
Septentrionia (2-4 pen.)
|
0 (1)
|
|
|
|
|
Dancougar
|
5
|
|
|
|
|
|
Daehanjeiguk
|
4
|
|
Ad'ihan
|
0
|
|
|
|
The Holy Empire
|
1
|
|
|
|
The Holy Empire
|
1
|
|
|
|
|
Starblaydia
|
0
|
|
|
Starblaydia (aet)
|
0 (2)
|
|
|
Kosovoe
|
0 (0)
|
|
|
|
|
The Holy Empire
|
0
|
|
|
|
|
Daehanjeiguk
|
1
|
|
|
Valanora
|
2
|
|
|
|
Prux
|
1
|
|
|
|
Valanora
|
1
|
|
|
|
|
Daehanjeiguk
|
2
|
|
|
The Archregimancy
|
2 (2)
|
|
|
Daehanjeiguk (4-5 pen.)
|
2 (2)
|
|
|
|
Third place
|
|
The Holy Empire
|
0
|
|
|
Septentrionia
|
1
|
Venues
Groups A to E were played in Ad'ihan, and Groups E to H were played in Kelssek.
- Ad'ihan
- Stade des Îles - City of Ad'ihan
- Athlete Stadium - Dullham
- Junction Park - Mountbatten Junction
- Bridge Road - Oldbridge
- Protectorate Stadium
- The Beachfront - Navon Beach
- Tallyn Ground - Dalinn
- Kelssek
- Stade Outineau (81,093) - Outineau, Beaulac
- Exhibition Place (26,000) - Kirkenes, Noua Cymru
- The Sky Dome (52,000) - Kirkenes, Noua Cymru
- Bluefox Stadium at Canada Place (Canada Stadium) (68,000) - Neorvins
- Macquarie Docklands (56,000) - Latrobe, Etnier
- Konoha Place (59,000) - Burnaby, Konoha
- Stadium of the Stars (45,000) - Ulyanof, Lupinissia
- Commonwealth Stadium (60,000) - Vickery, Conroy
- Parc Desjardins (54,000) - Dieppe, Roites