Kelssek at the Olympics
From NSWiki
The participation of Kelssek in the Olympic Games is governed by the Kelssek Olympic Committee. Having participated in all Olympic Games since the second cycle, Kelssek has hosted the Olympics three times and leads in the number of all-time gold and total medals won.
Medal tally
Winter | Summer | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Games | Gold | Silver | Bronze | Total | Games | Gold | Silver | Bronze | Total | |
II Keto | 6 | 8 | 4 | 18 | II Querzakhi | 27 | 27 | 14 | 68 | |
III Revena | abandoned | III Columbia | 27 | 27 | 14 | 68 | ||||
IX Arçon | 4 | 1 | 1 | 6 | IX Zube-KBC | 16 | 11 | 13 | 40 | |
X Baseton | 8 | 4 | 12 | 24 | X Cent-Nass | |||||
XI Prescott | 4 | 7 | 3 | 14 | XI Aeropag | 14 | 10 | 14 | 38 | |
XII Prescott | 4 | 4 | 2 | 10 | XII Nov-Prov | 21 | 20 | 23 | 64 | |
XIII Prescott | 2 | 4 | 5 | 11 | XIII Republica | 10 | 9 | 19 | 38 |
Medals
- Work in progress; only includes most recent Winter and Summer Olympics.
Winter Olympics
Medal | Name | Sport | Event | Games |
---|---|---|---|---|
Gold | Mark Hendon | Snowboarding | Men's halfpipe | 2 |
Gold | Ian Haskins | Ski jumping | Men's normal hill | 2 |
Gold | Kieran McCorrick | Freestyle skiing | Men's moguls | 2 |
Gold | Lyndis Lemaire | Snowboarding | Women's halfpipe | 2 |
Gold | Heather McParland | Nordic combined | Women's sprint 7.5km | 2 |
Gold | Jean-Luc Lacroix | Alpine skiing | Men's slalom | 2 |
Silver | Derrick Teterboro Jessica Whyte |
Figure skating | Pairs | 2 |
Silver | Erica Coulman | Ski jumping | Women's normal hill | 2 |
Silver | Alexandre Marcion | Snowboarding | Men's halfpipe | 2 |
Silver | Jeanne Carpentier | Snowboarding | Women's halfpipe | 2 |
Silver | Alan Depper | Short track | Men's 1000m | 2 |
Silver | Lara Gudjohnsen | Nordic combined | Women's 7.5km sprint | 2 |
Silver | Lela Williams | Figure skating | Women's individual | 2 |
Silver | Men's ice hockey team Claude Carrière
Mike Matthews Torren Jeislar Kyle Nonis Brandon Fielding Michel Cailleux Brian Sherian Gary Farsyth Kieran Canvey Sean Orness Angus McKinsley Yannis Nguyen Peter Ingles Nathan Barrie Rolf Dupont Bernard Jordan Giancarlo Giordano Derek Dementer Martin Penn Chris Northingham |
Ice hockey | Men's | 2 |
Bronze | Shelia Harchester | Snowboarding | Women's parallel giant slalom | 2 |
Bronze | Joan Damphousse | Figure skating | Women's individual | 2 |
Bronze | Kevin Nylis Gerald Chouinard Marc Giradin Gordon Caillard |
Curling | Men's | 2 |
Bronze | Matthew Ellison Nathaniel Waters Alan Depper Jean Larue |
Short track | Men's 5000m | 2 |
Gold | Kieran Jenkins | Alpine skiing | Men's Downhill | 11 |
Gold | Jon Reilly | Alpine skiing | Men's Super-G | 11 |
Silver | Jamie Hadrich | Alpine skiing | Women's Downhill | 11 |
Silver | Josh Welland | Biathlon | Men's 15km Mass Start | 11 |
Gold | Geoff Tanner Mark Weyberry Jason Horn Roch Fréchette |
Biathlon | Men's 4×7.5km Relay | 11 |
Bronze | Anna Radjkovic Hayley Bell Terri Ang Bernice Sauvé |
Bobsleigh | Four-Woman | 11 |
Bronze | Madeline Deckhardt | Freestyle skiing | Women's Aerials | 11 |
Gold | Sinéad Ó Feargháil | Freestyle skiing | Women's Moguls | 11 |
Silver | Ellie Parker Vigdís Gilbert Holly Randall Jamie Brongwell |
Nordic combined | Women's Team Large Hill 4×5 km | 11 |
Silver | Marc-André Cormier | Short track | Men's 1000m | 11 |
Silver | Christophe Hérny Gareth Linan Marc-André Cormier Adam Reed |
Short track | Men's 5000m relay | 11 |
Silver | Brooke Tanner Margaret Talbott Laure-Anne Ladommage Caleigh Devine |
Short track | Women's 3000m relay | 11 |
Silver | Nicole du Toit Carla Jacobsen Aisling Ní Dhúill |
Speed Skating | Women's Team Pursuit | 11 |
Gold | Laureline Grise-Dufour | Biathlon | Women's 7.5km sprint | 13 |
Bronze | Justine Letallec | Cross-country skiing | Women's individual sprint | 13 |
Silver | Jeremy Liang | Cross-country skiing | Men's individual sprint | 13 |
Bronze | Brynden Cotler | Alpine skiing | Women's super-G | 13 |
Bronze | Taryn Henderson | Alpine skiing | Women's giant slalom | 13 |
Silver | Laureline Grise-Dufour Daniel Ryleswick Lara McCombe Caleb Poast |
Biathlon | Mixed relay | 13 |
Silver | Jeremy Liang Pierre-Luc Berizeh |
Cross-country skiing | Men's team sprint | 13 |
Bronze | Simone Bourque | Freestyle skiing | Women's halfpipe | 13 |
Bronze | Angela Cowan Louise Milhalovic Émilie Bélanger Selene Grimsby |
Nordic combined | Women's team large hill | 13 |
Gold | Michel Cormier-Welton | Short track | Men's 1000m | 13 |
Silver | Jussi Takken Jourdain Arsenault Mark Byforth Damon Wilson |
Ski jumping | Men's team large hill | 13 |
Summer Olympics
Medal | Name | Sport | Event | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bronze | Carlin Thornley | Diving | Men's 3m springboard | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Kenneth Wilcox Roy MacAleese |
Diving | Men's synchronized 3m springboard | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Women's national handball team | Handball | Women's | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Dani Kucherov | Judo | Men's 100kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Damien Mac Allister | Judo | Men's 73kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Eamon Parrish | Judo | Men's 81kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Dafydd Lewis-Jones | Judo | Men's 90kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Melanie Wallace | Judo | Women's 48kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Jane Daigle | Judo | Women's 52kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Alice Sandfield | Judo | Women's 57kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Damien Parra Ryan Chang Taylor Cox Mark Melanson |
Rowing | Men's quadruple sculls | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Erin Campbell Julia Myers Harriet Cassels Jennifer Giancarlo |
Rowing | Momen's quadruple sculls | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Yoshirou Kagawa | Swimming | Men's 400m freestyle | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Annabel Rowan | Swimming | Women's 200m breaststroke | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Hannah Hiscox | Swimming | Women's 200m individual medley | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Tricia Field | Swimming | Women's 400m freestyle | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Philippe-Marc Grosjaune | Taekwondo | Men's over 80kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Alexandre Langelier | Weightlifting | Men's 56kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Leigh Huard | Wrestling | Men's freestyle 55kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Jordan Lachlan | Wrestling | Men's freestyle 60kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Paisley Tanaka | Wrestling | Women's freestyle 55kg | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Raphäelle Hébert | Canoeing | Women's slalom C-1 | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Penny MacDavid | Canoeing | Women's slalom K-1 | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Jacob McKenna | Skateboarding | Men's street | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Elise Barton | Swimming | Women's 1500m freestyle | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Raphäelle Hébert | Canoeing | Women's slalom C-1 | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Rolf Potts Chris Szebenic |
Rowing | Men's double sculls | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Emily Barton Jennifer Green |
Diving | Women's synchronized 3m springboard | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Sophie Brent | Swimming | Women's 200m individual medley | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Matthias Wilkamp Patrick Poster Simon Ling Carey Sittler |
Rowing | Men's coxless fours | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold |
|
Rugby sevens | Women's | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Caleb Gosselin | Swimming | Men's 100m freestyle | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Ellen Lai Anikka Niemi Maryanne Donahue Jillian Pommel |
Swimming | Women's 4x200m freestyle relay | XIII | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Jérôme Talbot Pernall Eakin |
Sailing | Men's 470 | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Anikka Niemi | Swimming | Women's 100m freestyle | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Brynden Holt Chris Sewell Frédéric Desjardins Clayton Hanen |
Swimming | Men's 4x100m medley relay | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Sara Knightley | Swimming | Women's 800m freestyle | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Sophie Durmarvin | Taekwondo | Women's over 67kg | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Talia Czarnecki | Judo | Women's over 78kg | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Nick Hernandez | Surfing | Men's shortboard | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Callie McDonald | Wrestling | Women's freestyle 69kg | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Scott Luswitt | Diving | Men's 3m springboard | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Rachel Czerniatynski | Boxing | Women's welterweight | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Boris Lee | Canoeing | Men's K-1 1000m | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Laurie Welder | Canoeing | Women's C-1 200m | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Jolene Dubinsky Lindsay Donnell |
Canoeing | Women's K-2 500m | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze |
|
Field hockey | Women's | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Phillip Choi | Gymnastics | Men's parallel bars | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Vincent Norman | Wrestling | Men's freestyle 57kg | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Iriru Omakesu | Boxing | Women's flyweight | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Cara Jones | Taekwondo | Women's 67kg | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Emma Macdonald Caleigh Tanner Laure Bédard-Dufour Carolyn Jensen |
Athletics | Women's 4x100m relay | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Tyler Mitchell | Wrestling | Men's freestyle 86kg | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gold | Nathan Daniels | Diving | Men's 10m platform | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Andrew Bell | Diving | Men's 10m platform | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze |
|
Water polo | Women's | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Alyssa Morton Carolyn Jensen Alison Miller Rachel Wendt |
Athletics | Women's 4x400m relay | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Silver | Maresa Parmentier Lindsey Donnell |
Canoeing | Women's C-2 500m | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bronze | Angéline Charles | Karate | Women's kumite over 61kg | 13 |